Rodyti viską

Įsigaliojo nauja valstybės tarnautojų atrankos sistema

Nuo birželio 1 d. įsigaliojo nauja valstybės tarnautojų atrankos sistema, kuri turėtų padidinti galimybes įsidarbinti valstybės tarnyboje.

„Įvedama nauja atrankos į valstybės tarnybą tvarka leis atrinkti valstybės tarnautojus pagal kvalifikaciją, gabumus, o ne pagal pažintis aukštuose sluoksniuose. Išnyks sąlygos protekcijai, kad partija, įtakingi asmenys negalėtų įsikišti, kai bus priimami į darbą valstybės tarnautojai,“ – spaudos konferencijoje sakė vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas.

Osvaldas Šarmavičius, Valstybės tarnybos departamento (VDP) direktorius, sako, kad keičiant įdarbinimo sistemą tikisimasi ne tik pritraukti geriausius įvairių sričių specialistus, padaryti sistemą lankstesnę, objektyvesnę, efektyvesnę, orientuotą į gebėjimų ir kompetencijų tikrinimą, bet ir padidinti visuomenės pasitikėjimą valstybės tarnyba.

VDP informuoja, kad atranka bus vykdoma dviem etapais. Pirmame etape VDP Vilniuje pretendentai turės spręsti specialiai valstybės tarnautojų atrankai sukurtą bendrųjų gebėjimų testą. Kadangi valstybės tarnyboje dirbantiems asmenims reikalingi skirtingi gebėjimai, bus vertinamas kandidatų gebėjimas samprotauti ir spręsti verbalinio, skaitinio, vizualinio turinio problemas, analizuoti ir pagrįsti savo sprendimus tipinėse darbinėse situacijose. Testo tikslas – ne atrinkti geriausius, bet eliminuoti neturinčius minimalių bendrųjų gebėjimų kandidatus.

Taip pat kandidatų į vadovų pareigas lauks centralizuotas vadovavimo gebėjimų įvertinimas VDP interviu metu. Šį vertinimą atliks profesionalūs personalo atrankos ekspertai kaip ir vykdoma privačiame sektoriuje. Geriausi kandidatai, išlaikę testą, bus nustatomi antrame etape – konkurse įstaigose, atsižvelgiant į dalykinę kandidatų kompetenciją.

Dar viena diegiamos atrankos sistemos naujovė – pretendentų anglų, vokiečių ir prancūzų kalbų vienodas patikrinimas užsienio kalbų centruose pagal atitinkamus tarptautinius testus ir egzaminus.
Ši atrankos sistema bus naudinga ir patiems kandidatams. Atranką perėjusių, bet neįdarbintų kandidatų testavimo rezultatai galios 3 metus, tai reiškia, jog per šį laikotarpį kandidatas dalyvaudamas konkrečios valstybinės įstaigos konkurse neprivalės kiekvieną kartą laikyti naujo testo. Be to, sumažintas pateikiamų dokumentų kiekis į konkursą ir šie dokumentai bus teikiame tik per informacinę sistemą.

„Iki šiol galiojusi konkursų tvarka buvo kritikuojama dėl skaidrumo, objektyvumo ir efektyvumo trūkumų. Įstaigos valstybės tarnautojus atsirinkdavo decentralizuotai, kiekvienoje įstaigoje. Konkursą organizuojančios įstaigos kiekvienam konkursui rengė dalį klausimų iš teisės aktų kas pretendentų įvardijama kaip pati neskaidriausia konkurso dalis, kita dalis testo buvo teikiama įstaigoms centralizuotai taip pat iš teisės aktų, kurie iki 2011 m. pabaigos buvo skelbiami viešai internete.

Dėl šio priežasties daugelį testo klausimų pretendentai žino. Esamu testu buvo tikrinamas pretendentų įstatymų išmokimas, kas neprognozuoja, jog valstybės tarnautojas tinkamai vykdys savo pareigas. Užsienio kalbos mokėjimas taip pat buvo tikrinamas decentralizuotai konkursą organizuojančioje įstaigoje. Be to, vienodos atrankos procedūros buvo taikomos tiek atrenkant į specialisto, tiek į vadovo pareigas“, – rašoma Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pranešime.

VRM duomenimis, 2012 m. konkurso būdu buvo priimti 1.936 valstybės tarnautojai, iš jų 272 – į vadovaujančias pozicijas, o į laikinas valstybės tarnautojo pareigas – 1.507 asmenys. Įvertinus kelių metų duomenis, kiekviename konkurse į specialisto lygmens pareigas pretendavo apie 5 asmenys, į vadovaujančias – 3.

Administratorius
Administratorius
Straipsnį patalpino asociacija Kultūros savivaldos kolegijos svetainės administratorius http://www.aksk.lt

Parašykite komentarą